Blog

Blenda fotograficzna – co daje? Jak jej używać?

 Blenda fotograficzna – co daje? Jak jej używać?

Tym razem przychodzimy do Was z poradnikiem dotyczącym blend fotograficznych. Z tekstu dowiesz się, czym jest blenda fotograficzna oraz jak jej używać. Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć, dlaczego warto korzystać z blendy fotograficznej, poznasz wskazówki, które pozwolą Ci uzyskać jeszcze lepsze zdjęcia oraz dowiesz się, jak samodzielnie wykonać blendę.

Blenda 5w1 złota, srebrna, biała, czarna i dyfuzor 80cm  Notopstryk

Blenda 5w1 złota, srebrna, biała, czarna i dyfuzor 80cm

Czym jest blenda fotograficzna?

Blendy fotograficzne to swojego rodzaju ekrany, które odbijają światło. Pozwala to na doświetlenie fotografowanej osoby, przedmiotu lub całego kadru, zarówno w warunkach studyjnych, jak i na zewnątrz. Stanowi świetną alternatywę dla lampy błyskowej. Dzięki jej lekkości i możliwości złożenia do małych rozmiarów, blenda fotograficzna to rzecz, którą zawsze możesz mieć przy sobie.

 

Kiedy używać blendy fotograficznej?

Podstawą dobrej fotografii jest światło. Nie zawsze mamy możliwość lub chęć posłużenia się lampą w celu doświetlenia i poszukujemy płaszczyzny, która będzie dodatkowo odbijała światło. Wtedy z chęcią sięgamy po ekran odbijający, czyli właśnie blendę. Blenda fotograficzna sprawdzi się na przykład w sytuacji, kiedy poszukujemy źródła doświetlenia portretu.

Warto używać blendy, kiedy chcemy oświetlić fotografowany obiekt z dwóch stron, ale posługując się tylko jednym źródłem światła. Zastosowanie blendy pozwoli nam zredukować wysoki kontrast pomiędzy częścią oświetloną a nieoświetloną. Przykładem sytuacji, w której znajdą zastosowanie blendy fotograficzne jest fotografowanie w układzie, kiedy fotografowany obiekt ma za sobą główne źródło światła. Wtedy światło odbite za pomocą blendy pozwoli nam doświetlić obiekt od przodu, a ustawienia aparatu możemy dostosować, aby uniknąć prześwietleń w tle.

Blenda Lastolite TriGrip Large 120cm Silver/White Notopstryk

Blenda Lastolite TriGrip Large 120cm Silver/White

Rodzaje blend fotograficznych

Blendy fotograficzne możemy skategoryzować na podstawie kształtu bądź też koloru, który ma wpływ na ostateczny efekt zdjęcia.

Blenda okrągła – najbardziej klasyczna forma blendy. Dostępne są zazwyczaj w wymiarach od 50 do 150cm średnicy, co pozwala wybrać produkt dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Sprawdzi się w fotografii portretowej oraz przy doświetlaniu szerszego kadru.

Blenda trójkątna – jest to najmniejszy i najbardziej poręczny model, wykorzystywany w fotografii portretowej. Pozwala fotografowi na samodzielne operowanie blendą dzięki specjalnemu uchwytowi.

Blenda prostokątna – to opcja, która pozwoli nawet na oświetlenie całej sylwetki. Może się zdarzyć, że w przypadku tej blendy będziemy potrzebowali skorzystać ze statywu do blend lub też z pomocy drugiej osoby.

Quadralite blenda srebrno-biała 120x180 gat. II Notopstryk

Quadralite blenda srebrno-biała 120x180 gat. II

Blendy fotograficzne różnią się materiałem

Blenda srebrna – odbite od niej światło jest ostre i chłodne

Blenda złota – zapewnia efekt odbijania światła taki jak blenda srebrna, z tą różnicą, że światło odbite jest ciepłe

Blenda biała – światło odbite jest zdecydowanie delikatniejsze , dzięki czemu efekt doświetlenia jest subtelniejszy

Blenda czarna – służy do redukcji odbić i pochłanianiu światła. Często wykorzystywana jako tło w fotografii portretowej

Blenda transparentna (dyfuzyjna) – nie pełni funkcji odbijania światła, jej efektem jest przepuszczanie i zmiękczanie światła

 Panel Aurora 2w1 100x220cm czarno-biały

Panel Aurora 2w1 100x220cm czarno-biały

Jak ustawić blendę fotograficzną – wskazówki

Odpowiednie ustawienie blendy pozwoli Ci uzyskać lepsze efekty zdjęć. Warto używać blendy nie tylko w plenerze, ale także w studio. Popularnym ustawieniem blendy jest umieszczenie jej, tak aby oświetlała fotografowany obiekt od dołu. Jest to sprawdzona metoda, zwłaszcza w fotografii portretowej.

Jeśli dysponujemy jednym źródłem światła, ustawienie blendy z boku, po przeciwnej stronie niż źródło światła, sprawia, że odbite światło delikatnie rozświetla drugą stronę fotografowanego obiektu, co pozwala na uniknięcie dużych kontrastów.

Ustawienie blendy pod kątem 45 stopni to rozwiązanie dobre w fotografii plenerowej, kiedy towarzyszy nam światło słoneczne. Odbijając w ten sposób światło słoneczne, uzyskamy efekt podobny do tego, który daje zastosowanie softboxów.

Najważniejsza podczas ustawiania blendy jest jednak ciągła obserwacja, jak zachowuje się światło odbite. Manewrowanie blendą oraz jej stronami, a także zmienianie kolorów i obserwowanie, jak odbijają światło to droga do uzyskania oczekiwanego efektu.

Blenda 2w1 - 60cm Okrągła (srebrno-złota) Notopstryk

Blenda 2w1 - 60cm Okrągła (srebrno-złota)

Własna blenda fotograficzna

Blendy fotograficzne nie należą do drogich akcesoriów, dlatego warto się w nie zaopatrzyć już na początku drogi fotograficznej. Czasami zdarzy się jednak, że na przykład zapomnimy zabrać jej ze sobą na sesję i wtedy możemy próbować samodzielnie stworzyć ekran odbijający z tego, co mamy pod ręką.

 

Jak stworzyć własną blendę? Kilka sprawdzonych sposobów:

folia aluminiowa – tektura oklejona folią aluminiową zadziała jak blenda srebrna

koc termiczny – posiada stronę złotą i srebrną, dzięki czemu może służyć jak blenda 2 w 1 złota i srebrna

styropian – zadziała jak blenda biała

arkusz papieru – również da efekt blendy białej

lustro – posłuży jako mocna blenda srebrna

pleksi – spełni funkcję blendy transparentnej

Polecane produkty

Na rynku dostępne są różne konfiguracje blend. Najczęściej spotykane konfiguracje to blendy 2w1 lub 5w1. W zależności od naszych potrzeb należy wybrać najbardziej odpowiadający nam wariant kolorystyczny. W naszym sklepie znajdziecie szeroki wachlarz dostępnych produktów. Wystarczy udać się do zakładki Studio – Modyfikatory światła – Blendy i ekrany i już będziesz mógł wybierać spośród blend okrągłych, trójkątnych, prostokątnych, flag, paneli, ekranów oraz pasujących statywów.

Uchwyt do blend GlareOne Kenku 130

Uchwyt do blend GlareOne Kenku 130

Nie tylko ekran odbijający

Ciekawostkę stanowi fakt, że możemy używać blendy nie tylko zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem. Blenda fotograficzna może stanowić tło podczas wykonywania portretów, lub nawet posłużyć do wywołania podmuchu, który efektownie rozwieje włosy, czy ubranie.

 

Blenda fotograficzna – jak używać? Podsumowanie

Warto używać blendy fotograficznej już od pierwszych kroków stawianych w fotografii. Dzięki temu uzyskamy zdecydowanie większą kontrolę nad oświetleniem obiektu, a tym samym nad finalnym efektem zdjęcia. Sprawdzanie i obserwowanie, jak blenda odbija światło to także doskonała nauka podstaw kreowania własnych setów oświetleniowych. Za każdym razem, ustawiając blendę, należy zastanowić się, z której strony występuje główne źródło światła oraz jaki efekt oświetleniowy chcemy uzyskać.

Ostatecznie należy jednak pamiętać, że blenda fotograficzna służy do prostego odbijania światła, ale sama go nie generuje, zatem jest jedynie wsparciem, a nie źródłem światła samym w sobie. Blenda najczęściej posłuży nam do doświetlenia portretu, ale warto eksperymentować i poszukiwać własnych rozwiązań i pomysłów, jak używać blendy. 

 

zobacz pozostałe wpisy

Zostaw komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium