Blog

Rodzaje statywów fotograficznych

Statywy fotograficzne to elementy profesjonalnego wyposażenia dla fotografów. Za pomocą statywu jesteśmy w stanie ustabilizować wcześniej zaplanowany kadr przy wykorzystaniu aparatu lub kamery filmowej. Na rynku znajdziemy różne rodzaje statywów fotograficznych. Jakie wyróżniamy?

Statywy fotograficzne – rodzaje ze względu na budowę

  • statywy klasyczne (trójnogi) - są zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj statywu fotograficznego. Trzy symetrycznie rozstawiane nogi, kolumna centralna i głowica umożliwiające pracę z lekkimi aparatami kompaktowymi jak i zaawansowanymi lustrzankami czy bezlusterkowcami. Oferta jest bardzo szeroka od lekkich statywów dla amatorów po cięższe i solidniejsze konstrukcje dla profesjonalistów.

  • mini-statywy (statywy stołowe) - rodzaj statywu przeznaczony do pracy w pomieszczeniach z lekkimi aparatami, smartfonami czy kamerkami sportowymi. Ich lekka konstrukcja nie pozwala na większe obciążenie.

  • monopody - zbudowane z 1 regulowanej na wysokość nóżki, stanowią podporę przy długotrwałym fotografowaniu czy pracy na niestabilnym podłożu. Ten rodzaj statywu doskonale sprawdzi się np. na koncertach czy przy stosowaniu teleobiektywów

  • statywy studyjne - są zdecydowanie największe, najcięższe i najstabilniejsze. Zbudowane z masywnej podstawy i wytrzymałej kolumny ułatwiają pracę w studio z lampami błyskowymi i modyfikatorami światła.

Poznaj elementy statywu fotograficznego

Przed zakupem statywu fotograficznego warto zwrócić uwagę na elementy z jakich jest zbudowany. Klasyczny statyw składa się z nóżek rozkładanych teleskopowo, głowicy, do której mocujemy aparat oraz centralnej kolumny.

Nogi statywu są podstawowym elementem statywu. Rozkłada je się i blokuje za pomocą pokręteł lub zatrzasków. Składają się z kilku sekcji o różnej długości co wpływa na wymiary statywu po złożeniu. Nogi powinny być wykonane solidnie, z wysokiej jakości materiałów, gdyż to głównie od nich zależy stabilność całego statywu. Warto też zwrócić uwagą na to pod jakim kątem można rozstawiać nogi statywu i czy jego stopki będą odpowiednie do podłoża na którym fotografujemy.

Kolumna centralna pozwala na zwiększenie wysokości statywu bez zmiany położenia nóg. W niektórych modelach statywów kolumnę można zamocować odwrotnie co pozwoli na fotografowanie tuż nad ziemią. Nie jest to niezbędny element budowy statywu, ale w wielu sytuacjach potrafi wspomóc fotografa lub filmowca.

Głowica to element statywu który bezpośrednio wpływa na odpowiednie kadrowanie. Budowa głowicy sprawia że możemy precyzyjnie ustawić aparat lub kamerę. Ważne, aby głowica była wytrzymała, solidna, powinna oferować szeroki zakres ruchów zgodny z oczekiwaniami fotografa lub filmowca.

Głowice możemy podzielić ze względu na budowę i zastosowanie:

  • głowice kulowe - najpopularniejszy typ głowic pozwalający na szeroki zakres ustawień dzięki mocowaniu o okrągłym kształcie i zestawie pokręteł czy blokad zatrzymujących głowicę w żądanym położeniu. Głowica kulowa doskonale sprawdzi się w większości sytuacji. Warto pamiętać, że korzystanie z głowicy kulowej może być utrudnione w przypadku cięższego sprzętu.

  • głowice 3d - to głowice, które dzięki trzem pokrętłom pozwalają regulować położenie sprzętu w osi góra-dół, prawo-lewo oraz pion-poziom. Co ważne, pozwalają na precyzyjne ustawianie każdej z płaszczyzn niezależnie. Zwykle stosuje się je do cięższych aparatów czy kamer i znajdują zastosowanie w fotografii krajobrazowej, architektury i wnętrz.

  • głowice gimbalowe - przeznaczone są do pracy z ciężkimi i długimi teleobiektywami. Pozwalają na odpowiednie wyważenie zestawu oraz zachowanie pełnej stabilności zarówno w trakcie fotografowania w pionie czy poziomie. Głowice gimbalowe upodobali sobie fotografowie przyrody i sportu.

  • głowice panoramiczne - są wysoce wyspecjalizowanym elementem statywu pozwalającym na takie ustawienie osi obrotu aparatu, aby wyeliminować błąd paralaksy. Taki typ głowicy sprawdzi się doskonale przy tworzeniu panoram sferycznych, poziomych i pionowych.

Jaki statyw fotograficzny wybrać?

Zadając sobie pytanie jaki statyw warto kupić, należy sobie odpowiedzieć wcześniej do jakiego typu fotografii będzie on stosowany. Każdy rodzaj fotografii wymaga nieco innego podejścia, stąd należy wybrać statyw o odpowiedniej budowie, zawierający elementy wysokiej jakości i głowicę zgodną z przeznaczeniem. Wybór nie jest prosty zwłaszcza na początku naszej fotograficznej drogi. Warto jednak zwrócić uwagę na poniższe modele, które z pewnością wpłyną na zwiększenie komfortu pracy nawet w najcięższych warunkach. 

Statyw Joby GorillaPod 3K Kit

statyw job gorillapod 3k kit

https://notopstryk.pl/pl/p/Statyw-Joby-GorillaPod-3K-Kit-/8455

Statyw Benro iTrip iT25 

statyw benro itrip it25

https://notopstryk.pl/pl/p/Statyw-Benro-iTrip-iT25-Glowica-IH1/3621

Jak wybrać dobry statyw fotograficzny?

Powinien on mieć odpowiednią wysokość - powinien po rozłożeniu pozwolić na fotografowanie bez pochylania się czy garbienia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na minimalną wysokość fotografowania i wielkość po złożeniu. Skorzystaj z naszej oferty i wybierz statyw, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom. W tym celu sprawdź pełną ofertę na https://notopstryk.pl/pl/c/Statywy/422

Odpowiedni udźwig przewyższający wagę sprzętu fotograficznego pozwoli na stabilną pracę bez drgań i poruszonych zdjęć. Natomiast waga statywu podobnie jak udźwig wpływa na stabilność - im cięższy tym stabilniejszy, jednak nie zapominajmy o zdrowym rozsądku - kilkukilogramowy statyw będzie trudny w transporcie w plenerze.


Wróć do poprzedniego artykułu: Obiektyw do aparatu - jaki wybrać? 

zobacz pozostałe wpisy

Zostaw komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium