Blog

Lustrzanka czy bezlusterkowiec - wybierz najlepszy aparat do swoich potrzeb

Żeby lepiej zrozumieć zmiany jakie zachodzą i zachodziły w konstrukcji aparatów fotograficznych zaczniemy od przedstawienia pokrótce przełomowych momentów w ich historii. Od czasów zrobienia pierwszego zdjęcia minęło już prawie 200 lat. Przez ten okres aparaty fotograficzne wielokrotnie się zmieniały. Zmianie nie tylko ulegała sama budowa aparatów, ale i sposób rejestrowania obrazu. Przełomowym okazał się moment kiedy ponad sto lat temu, po raz pierwszy przez Oskara Barnacka, obraz został zarejestrowany na filmie 35 mm, format a w zasadzie rozmiar 24 x 36 mm jest znany do dzisiaj i określany jako pełna klatka.

Kolejny krok milowy w fotografii nastąpił kilka lat po Drugiej Wojnie Światowej i było to powstanie lustrzanki jednoobiektywowej, która pozwoliła nam na kadrowanie przez wizjer dokładnie tego co zostanie zarejestrowane. Wcześniejsze aparaty (np. dalmierze czy lustrzanki dwuobiektywowe) były obarczone błędem paralaksy – obraz rejestrowany był w innej osi niż obraz, który widział fotograf podczas kadrowania.

Kolejna wielka rewolucja w fotografii nastąpiła wraz z pojawieniem się aparatów cyfrowych, ale to nie koniec ewolucji. W 2008 pojawił się pierwszy aparat z wymienną optyką w których budowie nie zostało zastosowane lustro. Dopiero po jakimś czasie aparat ten został oficjalnie nazwany bezlusterkowcem.

Czym się różni bezlusterkowiec od lustrzanki?

Zmiana konstrukcji w których budowie pominięto cały układ odpowiadający za odbicie światła i wyświetlenie go w wizjerze, czyli lustro pryzmat i matówka, pozwoliło znacznie zmniejszyć wymiary aparatu, a sama matryca znalazła się bliżej bagnetu. Układ autofokusa został przeniesiony z dna komory lustra na matrycę, co w znacznym stopniu wyeliminowało błędy front i backfokusa. Dodatkowo algorytmy mogły zacząć analizować obraz i ustawiać ostrość nie ograniczając się tylko do stałych punktów. Bezlusterkowce wyświetlając obraz na wyświetlaczu czy wizjerze pokazują nam obraz dokładnie taki jak zostanie zarejestrowany na zdjęciu, uwzględniając np. ekspozycję czy balans bieli (oczywiście odstępstwem będą dłuższe czasy ekspozycji czy praca z lampą błyskową).

Każdy producent zaczął prezentować pierwsze modele w tym segmencie z różnym podejściem. Nikon wprowadził serię z matrycą jednocalową, z której po kilka latach zrezygnował. Z kolei Pentax zaprezentował modele z jeszcze mniejszą matrycą, ta droga okazała się ślepą uliczką, po tej przygodzie to jedyny producent który obecnie oferuje tylko lustrzanki.

Pierwsze aparaty z tej grupy nie miały jeszcze sporej przewagi nad lustrzankami. A odpowiedź na pytanie: lustrzanka czy bezlusterkowiec?”, często sugerowała aby wybrać lustrzankę. Głównie z tego powodu, że pierwsze modele nie miały wyraźnej przewagi nad starszymi, przez lata dopracowywanymi konstrukcjami. Również lista oferowanych natywnych obiektywów była wówczas jeszcze bardzo skromna. Kolejne modele krok po kroku przynosiły kolejne zmiany, a w 2013 roku na rynku pojawiły się pierwsze pełno klatkowe bezlusterkowce, ale większość podchodziła do nich dość sceptycznie.

Przełomowym modelem pełnoklatkowym był Sony A9, w roku 2017, był to najlepszy bezlusterkowiec pod wieloma względami, w tamtym czasie z przełomowym układem autofokusa oferujący np. ciągłe śledzenie oka oraz rejestrowanie 20 klatek na sekundę. Został zastosowany w nim również bardzo wydajny akumulator. W kolejnym roku na rynku zagościł model A7 III, który przejął sporo z A dziewiątki. Z uwagi na niższą cenę od starszego brata stał się aparatem osiągalnym dla większego grona użytkowników, co spowodowało zwiększoną migrację użytkowników z lustrzanek na bezlusterkowce. Niedługo trzeba było również czekać na odpowiedź Canona i Nikona, w których ofercie pojawiły się pierwsze pełnoklatkowce bez lustra również szybko zaczęto rozwijać ofertę obiektywów.

W obecnej chwili trzech producentów (Olympus, Fuji i Sony) nie produkuje już lustrzanek od lat, a ci który mają je jeszcze w ofercie również dość dawno nie odświeżało listy nowych modeli. Jednocześnie jeśli popatrzymy na obiektywy do nich, to zauważymy brak nowości od dłuższego czasu w tym segmencie, dodatkowo co jakiś czas pojawiają się komunikaty o zakończeniu produkcji kolejnych pozycji. Od dłuższego czasu premiery obiektywów, systemowych jak i niezależnych producentów, dotyczą niemal wyłącznie bezlusterkowców.

Jaki bezlusterkowiec jest obecnie najlepszy na rynku?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, producenci z każdym modelem zaskakują nas przesuwaniem granic wydajności, szybkości i precyzji na niewyobrażalną do niedawna skalę. Każdy z producentów ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Ostania premiera OM System (do niedawna Olympus) modelu OM-1 bije kolejne rekordy pod wieloma względami: 50 klatek na sekundę z ciągłym autofokusem (120kl/s z zablokowaną ostrością), czy stabilizacja na poziomie 7EV, a nawet 8EV po zastosowaniu odpowiedniego obiektywu.

Aparat OM 1

https://notopstryk.pl/pl/p/OM-SYSTEM-OM-1-M.Zuiko-Digital-ED-12-200-mm-f3.5-6.3/13300

Wszystkie nowe technologie stosowane w topowych modelach zbiegiem czasu trafiają do aparatów dla średniozaawansowanych użytkowników, żeby na końcu również mogli cieszyć się nimi użytkownicy entry level.

Lustrzanka - dla kogo?

Lustrzanka będzie dobrym wyborem jeśli ktoś posiada w swojej kolekcji sporo obiektywów do niej i ceni sobie np. dłuższy czas pracy na baterii. Jednak trzeba pamiętać, że bezlusterkowiec w połączeniu z odpowiednim adapterem, będzie współpracował ze starszymi konstrukcjami optycznymi z lustrzanek. Wielu użytkowników starszych konstrukcji ceni sobie też wizjer optyczny, który podczas kadrowania nie pobiera prądu, jak ma to miejsce w bezluterkowcu.

Do jakich zadań przeznaczony jest bezlusterkowiec?

Patrząc na to, co teraz oferują nam producenci, to śmiało można powiedzieć, że sprawdzi się w każdej dziedzinie. W fotografowaniu przyrody i sportu sprawdzą się modele z szybki, celnym autofokusem, na przykład Canon EOS R6, który będzie maił 100% pokrycia kadru przez układ AF i rejestrował 20 kl/s.W fotografii podróżniczej i krajobrazowej, niewielkie i dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Portreciści i osoby uwieczniające rodzinne momenty, będą zadowolone z precyzyjnego ustawiania ostrości na twarzy i oczach naszych modelek i modeli.

https://notopstryk.pl/pl/p/Aparat-Canon-EOS-R6-RF-24-105mm-F4-7.1-IS-STM-3-lata-gwarancji/12156

Lustrzanka i bezlusterkowiec mają jeszcze jeden wspólny dość archaiczny element, jest to migawka mechaniczna, jednak jest to spowodowane tym, że tylko nieliczne matryce są na tyle szybkie, aby sczytać obraz bez tak zwanego efektu rolling shutter; choć pod koniec 2021 roku Nikon zdecydował się nie wyposażać w nią swojego flagowego produktu czyli Z9.

*Powyższy wpis przedstawia subiektywne spojrzenie na to jak kształtował się rynek sprzętu fotograficznego przez ostatnią dekadę.


Wróć do poprzedniego artykułu: Udane zdjęcia z wakacji. Co ze sobą zabrać?

zobacz pozostałe wpisy

Zostaw komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium