Akcesoria do zarządzania barwą

  • 1
  • |
  • 2

Wzorce kolorów dla fotografów

Zarządzanie barwą to niezwykle istotna umiejętność, która jest bardzo przydatna w pracy każdego fotografa czy grafika. Stosowanie nieskalibrowanego monitora i innych urządzeń sprawia, że po wydruku otrzymujemy rezultat, który odbiega kolorystycznie od tego, co pierwotnie widzieliśmy na ekranie komputera. Retusz przy pomocy takiego monitora może tylko bardziej zaszkodzić, gdyż ostatecznie uzyskamy nienaturalne barwy. Wystarczy jednak zakup kalibratora lub wzorca kolorów (tzw. karta Gretag Macbeth), aby temu skutecznie zaradzić. Wzorce dedykowane fotografom pozwalają nie tylko na kalibrację monitora, ale także i aparatu fotograficznego oraz innych urządzeń, na których możemy wyświetlić fotografię, dzięki czemu wszędzie tam uzyskamy rzeczywiste kolory i precyzyjny balans bieli.

Jak należy stosować wzorce kolorów w aparacie?

Nim zaczniemy robić zdjęcia w danym miejscu musimy wykonać fotografię karty. Później podczas obróbki należy dobrać kontrast, nasycenie i balans bieli w taki sposób, aby były one jak najbliższe kolorom znajdującym się na karcie, następnie należy te same ustawienie wprowadzić na pozostałych zdjęciach. Najlepsze rezultaty osiąga się w przypadków plików zapisanych w RAW (tzw. pliki surowe). Zmiany na pliku typu JPEG wprowadzają dodatkowe szumy.

Inne akcesoria do zarządzania barwą 

W tej kategorii można również znaleźć automatyczne skanery profilujące. To urządzenia, które pozwalają wykonać zautomatyzowany pomiar na wzory kalibracyjne. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu - maszyna ta potrzebuje jedynie 8 minut na pomiar 1500 pól kontrolnych, co skutecznie eliminuje konieczność ręcznego sczytywania barw. W naszej ofercie znajduje się również automatyczny system pomiaru wzorców kalibracyjnych (500 pól na minutę).


Wróć do: edycja i wydruk zdjęć,

Zobacz także: drukarka fotograficznapapier fotograficznyfotoalbumytusze do drukarekskaner do zdjęć i klisz, tablety do obróbki zdjęć

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium