Blog

Obiektyw do aparatu - jaki wybrać?

Fotografia nie obejdzie się bez profesjonalnego sprzętu. Obiektywy fotograficzne należy wybierać tak, aby dopasować je do aparatów i zwiększyć ich wydajność. Jaki obiektyw fotograficzny wybrać?

  • Co to jest obiektyw fotograficzny ?
  • Obiektywy fotograficzne- rodzaje

  • Jaki obiektyw fotograficzny kupić? 

Co to jest obiektyw fotograficzny?

Obiektyw to nic innego jak zamknięty układ optyczny złożony z kilku lub kilkunastu soczewek rzutujący obraz na element światłoczuły - matrycę lub kliszę. Dzięki zaawansowanej inżynierii rejestrowany obraz jest możliwie jak najostrzejszy i pozbawiony niepożądanych zniekształceń. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi obiektywy fotograficzne jest ich ogniskowa i jasność. Tak więc zastanawiając się co to jest obiektyw fotograficzny i jaki obiektyw wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie te parametry. Ogniskowa to w uproszczeniu kąt widzenia obiektywu - im niższa wartość ogniskowej tym szerszy kąt widzenia. Na obiektywie ogniskowa jest wyrażana w milimetrach. Z kolei jasność to miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu lub kamery, przy maksymalnie otwartej przysłonie. Im mniejsza wartość „f“ na obiektywie tym większy otwór przysłony, a obiektyw jaśniejszy. Jasne obiektywy pozwalają na odseparowanie fotografowanego obiektu od tła i uzyskanie efektu bokeh (przyjemne dla oka rozmycie tła). Odpowiadając sobie na pytanie co to jest obiektyw fotograficzny warto przeprowadzić własne testy i porównania aby lepiej zrozumieć te zagadnienia.

Obiektywy fotograficzne - rodzaje

Ze względu na budowę obiektywów wyróżniamy:

  • Obiektywy zmiennoogniskowe - tzw. zoomy umożliwiające zmianę ogniskowej i tym samym zmianę kąta widzenia co z kolei pozwala na przybliżenie lub oddalenie obrazu. Przykładem będzie obiektyw o ogniskowych 70-200mm czy 17-28mm. Z wielu dostępnych modeli obiektywów zmiennoogniskowych można wybrać obiektyw do fotografii przyrodniczej czy krajobrazowej

  • Obiektywy stałoogniskowe - nie pozwalają na zmianę ogniskowej, ale z reguły są jaśniejsze i posiadają lepsze właściwości optyczne, np 50mm f/1.4 czy 85mm f/1.4.

    Jest to idealny obiektyw do fotografii portretowej. Doskonale sprawdzi się też jako obiektyw do fotografii produktowej.

 Ze względu na zmianę ogniskową wyróżniamy:

  • Obiektywy szerokokątne - charakteryzują się szerokim kątem widzenia (ponad 60 stopni) i ogniskową od 8 do 35mm. Takie modele to obiektywy do fotografii przyrodniczej, streetowej oraz fotografii architektury. 

  • Obiektywy standardowe - pozwalają na uzyskanie obrazu o perspektywie zbliżonej do tej, jaką widzi ludzkie oko. Dla matryc pełnoklatkowych będzie to obiektyw 50mm, a dla APS-C 35mm. Są to idealne obiektywy do fotografii portretowej czy repostażowej.

  • Teleobiektywy - ich kąt widzenia wynosi ponizej 60 stopni i pozwalają na zbliżenie fotografowanego obiektu. Zwykle ich ogniskowa wynosi od 70 do 400mm. Są to obiektywy do fotografii przyrodniczej i sportowej.

 

Rodzaje obiektywów fotograficznych ze względu na zastosowanie to np. obiektywy do fotografii przyrodniczej, obiektywy do fotografii portretowej czy obiektywy do fotografii produktowej.

Obiektywy w fotografii przyrodniczej to modele zmiennoogniskowe o ogniskowych typu 70-200mm, 100-400mm czy 60-600mm pozwalające na znaczne przybliżenie fotografowanych obiektów. Z kolei zalecany obiektyw do fotografii portretowej to jeden z jasnych stałoogniskowych obiektywów 85mm czy 105mm. Dają one możliwość uzyskania pięknego rozmycia tła (bokeh) oraz fotografowania przy mniejszej ilości światła. W fotografii produktowej świetnie sprawdzą się obiektywy z funkcją macro. Pozwalają one na maksymalne zbliżenie się do fotografowanego obiektu i umożliwiają dokładne odwzorowanie detali.

Przedstawione powyżej podziały systematyzują wiedzę na temat obiektywów i ich zastosowania. Rodzaje obiektywów fotograficznych to temat szeroki. Jako twórcy nie musimy się sztywno trzymać reguł. Często będziemy potrzebować obiektywów o różnych ogniskowych - do reportażu sportowego przyda się obiektyw szerokokątny dla pokazania skali wydarzenia oraz teleobiektyw do ukazania zmagań zawodników. Podobnie w fotografii ślubnej - szerokokątny obiektyw przyda się podczas przysięgi czy podczas zabawy weselnej, a teleobiektyw pozwoli na wykonanie portretów czy detali. To od naszej kreatywności zależy jak wykorzystamy posiadany obiektyw fotograficzny w danej dziedzinie fotografii.

Jaki obiektyw fotograficzny kupić?

Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi pytanie jaki obiektyw fotograficzny kupić. Zakup obiektywu fotograficznego jest ważnym elementem uzupełniania naszego fotograficznego ekwipunku i warto poświęcić więcej czasu by dokonać zakupu obiektywu zgodnego z naszymi oczekiwaniami i zainteresowaniami. Istotne jest aby dobrać obiektyw odpowiednio do potrzeb i fotografowanego tematu. Jaki obiektyw fotograficzny wybrać na początek przygody z fotografią ? dobrym wyborem będzie zoom o zakresie ogniskowych 24-70 czy 24-105 który pozwoli na swobodne fotografowanie w większości sytuacji i da nam odpowiedź jakiej ogniskowej najczęściej używamy. Można też zacząć od obiektywu standardowego, który posłuży nam do nauki kontroli światła, głębi ostrości i budowania kadru.

Gdzie kupić obiektyw fotograficzny? Na pewno warto w wyspecjalizowanym sklepie – gdzie obsługa pomoże nam przy wyborze. Warto pamiętać, że obiektywy starzeją się dużo wolniej niż elektronika więc warto zaopatrzyć się w wysokiej klasy obiektyw, który będzie służył przez lata. Na pytanie gdzie kupić obiektyw fotograficzny? My odpowiadamy oczywiście w naszym sklepie na https://notopstryk.pl/pl/c/Obiektywy/401. Jeśli zainteresował Was ten krótki opis dotyczący obiektywów zachęcamy na nasz kanał Youtube https://www.youtube.com/channel/UCBxHZ8ES9PcKumq3S4tl7Cw.


Wróć do poprzedniego artykułu: Wyjątkowe zdjęcia? Polaroid to idealny pomysł na prezent

zobacz pozostałe wpisy

Zostaw komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium