Blog

Obiektywy fotograficzne – Ranking najlepszych obiektywów 2022

Obiektywy fotograficzne – Ranking najlepszych obiektywów 2022

Wraz z nadejściem nowego roku przyszedł czas na podsumowanie tego, co przyniósł nam poprzedni. W tym podsumowaniu przyjrzymy się obiektywom, które zaznaczyły swoją obecność w roku 2022. Aby było nam łatwiej się poruszać po temacie, przygotowaliśmy ranking 10 najlepszych obiektywów.

Obiektywy fotograficzne ranking 2022

1. Olympus M.Zuiko Digital ED 150-400 mm f/4.5 TC1.25X IS PRO

2. Canon RF 50 mm f/1.8 STM

3. Sigma 24-70 mm f/2.8 Art DG OS HSM

4. Canon RF 35 mm f/1.8 IS Macro STM

5. Canon RF 16 mm f/2.8 STM

6. Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.8

7. Canon RF 70-200 mm f/2.8 L IS USM

8. Sigma 18-35 mm f/1.8 Art DC HSM

9. Sigma 56 mm f/1.4 Contemporary DC DN

10. Canon RF 28-70 mm f/2 L USM



Wybierając najlepszy obiektyw braliśmy pod uwagę kilka cech, takich jak konkurencja w danej klasie, światłosiła jaką obiektyw oferuje, jakość produkowanego obrazu, czy też mocowanie.

Olympus M.Zuiko Digital ED 150-400 mm f/4.5 TC1.25X IS PRO

Naszym tegorocznym zwycięzcą, zdobywcą tytułu Najlepszy obiektyw została konstrukcja wyjątkowa pod wieloma względami. Porównując go z konkurencyjnymi produktami oferuje on jasny maksymalny otwór przysłony, która ma stałą wartość f/4.5. Jako, że jego przeznaczeniem są aparaty cyfrowe bezlusterkowe z mocowaniem micro 4/3, to odpowiada on ogniskowym 300-800 mm dla pełnoklatkowych matryc. Sam obiektyw jest wyposażony w wysokiej klasy soczewki zapewniające doskonałe rezultaty niezależnie od warunków pogodowych.

Wbudowana w obiektyw stabilizacja obrazu w połączeniu ze współpracującymi korpusami pozwala na kompensację aż do 8 stopni EV, co zapewni nam doskonałą ostrość obrazu nawet przy zdjęciach „z ręki”. Dodatkowo obiektyw posiada uszczelnienia zgodne ze standardem IP53, co czyni go doskonałym narzędziem do zdjęć przyrodniczych. Osłona przeciwsłoneczna jest przykręcana do końca obiektywu, co gwarantuje nam doskonałe mocowanie. Podsumowując jest to obiektyw do specjalnych zastosowań, jednak jego specyfikacja i możliwości powodują, że jest on jak najbardziej wart swojej ceny.

Canon RF 50 mm f/1.8 STM

Najbardziej klasyczna ogniskowa, przez wielu producentów oferowana jako najtańszy pełnoklatkowy obiektyw stałoogniskowy. Tak jest i w tym przypadku, ponieważ Canon RF 50 mm f/1.8 jest najniżej wycenioną stałką oferowaną dla mocowania Canon RF. Nie oznacza to jednak, że nie jest on wart zainteresowania, a wręcz przeciwnie. Jego wymiary pozwalają na pełną swobodę pracy, a jasny maksymalny otwór przysłony f/1.8 pozwoli na uzyskanie przyjemnego rozmycia tła, jak i bezproblemową pracę w trudnych warunkach oświetleniowych.

Można więc powiedzieć, że jest to najlepszy obiektyw budżetowy do portretów z mocowaniem Canon RF. Oczywiście taki obiektyw ma również swoje wady, jak chociażby osłona przeciwsłoneczna, a raczej jej brak w zestawie. Jest to problem, który odczujemy, gdy zdarzy nam się robić zdjęcia przy ostrym świetle. Osłona przeciwsłoneczna może być dokupiona poza zestawem.

Sigma 24-70 mm f/2.8 Art DG OS HSM

Chcąc zakupić obiektyw o wysokiej jakości obrazu, jednak tańszy niż natywne szkła od producentów korpusów, użytkownicy najczęściej sięgają po produkty Sigma. Na ostatnim miejscu podium znalazł się obiektyw zmiennoogniskowy o klasycznym, uniwersalnym zakresie. Obiektyw oferuje jasny maksymalny otwór przysłony f/2.8, co pozwoli na przyjemną pracę również w trudnych warunkach oświetleniowych. Zakres ogniskowej daje nam możliwości wykorzystania go w takich tematach jak reportaż, czy też portret. Kupując obiektyw Sigma ze znaczkiem Art mamy gwarancję ostrości, atrakcyjności rozmycia oraz ogólnej jakości wykonania.

Istotną zaletą jest wbudowana w obiektyw stabilizacja obrazu pozwalająca na wydłużenie czasu otwarcia migawki w warunkach o słabym oświetleniu. Jest to obiektyw przeznaczony do pracy z lustrzankami, jednak przy użyciu odpowiednich adapterów sprawdzi się on równie dobrze z aparatami bezlusterkowymi. Nic więc dziwnego, że nasi klienci uznali, że jest on wart swojej ceny i tak często go wybierali niezależnie od rodzaju korpusu.

Canon RF 35 mm f/1.8 IS Macro STM

Czwarte miejsce na naszej liście otrzymał obiektyw pełnoklatkowy z mocowaniem Canon RF również o standardowej ogniskowej. Jego głównymi zaletami jest jasny maksymalny otwór przysłony, funkcja macro (maksymalne powiększenie 1:2) oraz wbudowana stabilizacja obrazu, co jak na tak niewielki obiektyw jest całkiem imponującym wynikiem. Maksymalne powiększenie w skali 1:2 pozwoli nam uchwycić drobne szczegóły i tekstury obiektów.

Wbudowana stabilizacja obrazu może działać sama przy aparatach bez IBIS lub współpracować po podpięciu do korpusów wyposażonych w stabilizację matrycy, co pozwoli na uzyskanie aż do 8 stopni EV. Dzięki temu wszystkie aparaty cyfrowe bezlusterkowe mogą korzystać z tego udogodnienia. Wszelkie wspomniane wcześniej zalety sprawiają, że obiektyw ten zapewnia nam ogromną swobodę pracy. Aby jednak nie było, że obiektyw ma same zalety, w nim również osłona przeciwsłoneczna nie wchodzi w skład zestawu, co warto wziąć pod uwagę podczas kompletowania zamówienia.

Canon RF 16 mm f/2.8 STM

Piąty najlepszy obiektyw 2022 to zarazem najszerszy stałoogniskowy obiektyw pełnoklatkowy dedykowany do mocowania Canon RF. Ogniskowa 16 mm daje nam narzędzie z bardzo szerokim polem widzenia. Jest to obiektyw, który znajduje zastosowanie przy zdjęciach architektury, wnętrz, ale też przy nagrywaniu vlogów. Dodatkowo posiada on jasny maksymalny otwór przysłony f/2.8, co w połączeniu z tak szerokim kątem może dać nam bardzo ciekawe efekty przy zdjęciach czy filmach z niewielkiej odległości, jako że minimalna odległość ostrzenia to zaledwie 13 cm. Można więc spokojnie określić go jako wielozadaniowy. Przy ilości zalet oraz kwocie, jaką przyjdzie nam za niego zapłacić jest on jak najbardziej wart swojej ceny.

Olympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.8

Kolejny najlepszy obiektyw 2022 na naszej liście jest drugim ze stajni Olympusa (obecnie OM SYSTEM). Tania, portretowa stałka o dużym otworze maksymalnym, to jest coś, czego portreciści pragną. Na przeciw nim wyszedł właśnie Olympus produkując obiektyw, którego pełnoklatkowy odpowiednik miałby 90 mm. Jest to idealna ogniskowa dająca nam doskonałą separację tematu zdjęcia od tła, jednocześnie zachowując dystans, który pozwoli na swobodną komunikację z modelem. Światłosiła f/1.8 pozwoli na cieszenie się zdjęciami bez utraty ostrości nawet przy słabym oświetleniu.

Zdjęcia wykonane przy pomocy tego obiektywu charakteryzują się atrakcyjnym efektem bokeh przy jednoczesnym wyeksponowaniu fotografowanej osoby oraz zachowaniu ostrości.

Canon RF 70-200 mm f/2.8 L IS USM

Piąte miejsce w rankingu na najlepszy obiektyw 2022 zajmuje znów konstrukcja Canona z mocowaniem RF. Obiektyw pełnoklatkowy wyposażony w szeroki zakres ogniskowej 70-200 mm z wbudowaną stabilizacją obrazu. Obiektyw z serii L posiada wysokiej klasy soczewki pozwalające uniknąć utraty jakości obrazu oraz podwójny silnik Nano USM znacznie przyspieszający regulację ostrości. Specjalnie zaprojektowana osłona przeciwsłoneczna z wbudowanym okienkiem do regulacji filtra pozwoli na jeszcze wyższą swobodę pracy.

Konstrukcja obiektywu została zaprojektowana od zera dla mocowania RF tak, aby otrzymać jeszcze lepszą jakość optyczną, niż przy konstrukcjach z bagnetem EF przy jednoczesnym ograniczeniu rozmiaru obiektywu. Stabilizacja obrazu sięgająca 5 EV pozwala na uchwycenie ostrych kadrów nawet przy dłuższych czasach naświetlania.

Sigma 18-35 mm f/1.8 Art DC HSM

Obiektyw Sigma 18-35 mm f/1.8 to jedyny na liście obiektyw zaprojektowany pod aparaty cyfrowe niepełnoklatkowe Canon oraz Nikon. Zapewnia on wysoką ostrość obrazu już od maksymalnego otworu przesłony f/1.8, który pozwala na bezproblemową pracę w słabych warunkach oświetleniowych oraz przyjemne dla oka rozmycie tła. Ten obiektyw Sigma posiada uniwersalny zakres ogniskowej, co w połączeniu z bardzo jasną przysłoną daje nam jeden z chętniej wybieranych obiektywów do lustrzanek i bezlusterkowców z matrycą APS-C.

Mimo rozsądnej ceny, jak na oferowany zakres ogniskowej oraz światłosiłę nie odczujemy utraty jakości obrazu nawet przy korzystaniu z maksymalnego otworu przysłony. Za ustawianie ostrości odpowiada cichy, szybki i dokładny ultradźwiękowy napęd HSM, dzięki któremu obiektyw doskonale sprawdzi się nie tylko przy zdjęciach, ale również podczas filmowania.

Sigma 56 mm f/1.4 Contemporary DC DN

Obiektyw Sigma 56 mm f/1.4 Contemporary jest dostępny z wieloma mocowaniami takimi jak Canon EF-M, Fujifilm X, Sony E, czy też Micro 4/3. Wszystkie te aparaty cyfrowe bezlusterkowe posiadają matrycę APS-C (lub mniejszą). Pozwoliło to stworzyć obiektyw o jasnym otworze maksymalnym, niewielkim rozmiarze, bardzo dobrych właściwościach optycznych oraz przystępnej cenie. W tym przedziale cenowym jest to chyba najlepszy obiektyw portretowy, jaki możemy aktualnie kupić do powyższych systemów. Obiektyw odpowiada ogniskowej 84 mm (lub 112 mm dla mikro 4/3), więc zdecydowanie znajdzie swoje miejsce w torbie portrecisty.

Niewielkie rozmiary pozwolą go zabrać ze sobą wszędzie, a przysłona f/1.4 da nam możliwość pracy w słabych warunkach oświetleniowych bez nadmiernego zwiększania ISO. Najważniejszym elementem jednak są wysokiej klasy soczewki, które produkują obraz porównywalny z serią Art dla aparatów pełnoklatkowych.

Canon RF 28-70 mm f/2 L USM

Najlepszy obiektyw zamykający naszą listę to ponownie konstrukcja Canona. Uniwersalny pełnoklatkowy obiektyw typu zoom o zakresie ogniskowych 28-70 mm jest trochę ciaśniejszy niż zwykle używany do tego przedział, jednak za cenę 4 mm otrzymujemy zwiększenie otworu przysłony z f/2.8 na f/2, co jest naprawdę potężnym skokiem. Daje to nam konstrukcję o parametrach dorównujących wielu stałkom, tyle że w jednym obiektywie. Dostajemy więc światłosiłę, która pozwala na działanie w miejscach o słabym oświetleniu oraz wysokiej klasy optykę, dzięki której nie musimy się obawiać ostrości niezależnie od wybranej ogniskowej oraz przysłony.

Czemu więc nie został on wybrany jako najlepszy obiektyw 2022? Ponieważ posiada 3 zauważalne wady, czyli wagę, wymiary oraz w związku z poprzednimi dwoma brak stabilizacji. Jeżeli jednak komuś nie przeszkadzają te wady, to jest to obiektyw będzie dla niego idealnym wyborem.

Podsumowanie

Przeszliśmy przez tegorocznych laureatów rankingu najlepszych obiektywów 2022. Znalazły się w nim stałki i zoomy, konstrukcje do lustrzanek i bezlusterkowców. Jedno, co możemy z pewnością stwierdzić, to że wybór najlepszego obiektywu nie jest wcale łatwy. Każdy użytkownik na pewno trochę inaczej podejdzie do takiego rankingu. Dla portrecisty najlepszy obiektyw będzie jasny i stałoogniskowy, pozwalający na magiczne rozmycie tła. Dla reportera najlepszy obiektyw to jasny, uniwersalny zoom, który nie będzie go ograniczał zakresem, ani światłem.

Dla fotografa krajobrazowego najlepszy obiektyw będzie szeroki i pozbawiony dystorsji. Dla fotografa przyrodniczego najlepszy obiektyw będzie długi, jasny i ze świetną stabilizacją, aby żadna zwierzyna mu nie zdołała uciec. Trudność jak widać w stworzeniu takiego rankingu jest niemała i stąd zdecydowaliśmy się też wziąć pod uwagę takie aspekty, jak ilość sprzedanych sztuk, porównanie do konkurencyjnych jednostek dla tego samego oraz innych mocowań, czy też uniwersalność pod kątem docelowego użytkownika.

PS.

W rankingu braliśmy pod uwagę jedynie obiektywy z autofocusem. Poniżej przedstawiamy trzy propozycje obiektywów manualnych.

Najlepsze obiektywy manualne 2022

Manualny obiektyw szerokokątny dedykowany do Sony E - Voigtlander 10 mm f/5.6 E Hyper Wide Heliar

Obiektyw zaprojektowany pod pełnoklatkowe aparaty cyfrowe bezlusterkowe z mocowaniem Sony E. Jest to pierwszy na świecie rektalinearny obiektyw dedykowany dla aparatów o matrycy pełnoklatkowej. Termin rektalinearny oznacza, że urządzenie oferuje prostoliniowe odwzorowanie.

Manualny obiektyw szerokokątny dedykowany do Fujifilm X - Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 C&D Dreamer Zero-D

Zaawansowany układ optyczny odpowiedzialny jest za korygowanie aberracji chromatycznych i niemal całkowitą redukcję dystorsji. W efekcie otrzymujemy znakomity obraz, który pozbawiony jest zniekształceń i cechuje się wysoką rozdzielczością w całej rozpiętości kadru. Kąt widzenia obiektywu sięga 113 stopni, co doskonale sprawdzi się w fotografii architektonicznej, krajobrazowej czy astrofotografii.

Manualny obiektyw szerokokątny dedykowany do Canon RF - Venus Optics Laowa 15 mm f/2 Zero-D

Układ optyczny odpowiedzialny jest za niemal całkowitą redukcję dystorsji i aberracji chromatycznych. W efekcie otrzymujemy znakomitej jakości obraz w całej jego rozpiętości. Przysłona o wartości f/2 sprawdzi się w trudniejszych warunkach oświetleniowych i pozwala uzyskać gładkie, plastyczne rozmycie drugiego planu.

Jakie cechy powinny posiadać dobre obiektywy fotograficzne?

Stabilizacja obrazu, ostrość obrazu i światłosiła to ważne cechy obiektywu. Niezależnie od tego czy szukamy obiektywu do naszych codziennych zdjęć rodzinnych czy do profesjonalnych zastosowań w trudnych warunkach oświetleniowych. Musimy zawsze mieć na uwadze parametry obiektywów. Dobre obiektywy fotograficzne cechują się niską wartością przysłony, jak najlepszą korekcją aberracji chromatycznej i dystorsji oraz praca pod światło.

zobacz pozostałe wpisy

Zostaw komentarz

28 lipca 2023

Wygląda to jak artykuł sponsorowany. Przynajmniej kilka z wymienionych w zestawieniu powinny zastąpić konstrukcje innych firm, bo są lepsze. Generalnie totalna bzdura.

1 sierpnia 2023

Kuba, dziękujemy za komentarz. Jak zaznaczyliśmy w tekście wybierając najlepsze obiektywy 2022 opieraliśmy się na zaznaczonych przez nas cechach. Oczywiście nie każdy musi się z naszymi wyborami zgadzać :) Pozdrawiamy, Notopstryk

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium