Blog

Aparat do fotografii produktowej - postaw na profesjonalne zdjęcia produktów do sklepu internetowego

Sprzedaż produktów w internecie charakteryzuje się najczęściej dużą konkurencją. Aby wyróżnić się i zachęcić klienta do wybrania naszego sklepu warto zadbać o wysokiej jakości zdjęcia produktów. Zanim jednak przystąpimy do fotografowania należy omówić kilka tematów dotyczących fotografii produktowej.

Fotografia produktowa

Fotografia produktowa to robienie zdjęć produktów. Mimo, że wydaje się być prostym zajęciem to jest to dość skomplikowany proces. Zdjęcia produktowe dzielą się na tak zwane packshoty, czyli zdjęcia pokazujące produkt taki, jakim jest w rzeczywistości w tak zwanej fotografii bezcieniowej oraz zdjęcia lifestyle'owe, które mają pokazać produkt w środowisku, w którym jest on używany.

Fotografia produktowa jednego i drugiego rodzaju będzie od nas wymagała innego zestawu sprzętu. Przy packshotach będzie nam zależało na pokazaniu produktu w pełni ostrego, bez cienia oraz z jednolitym tłem. Zdjęcia lifestylowe zaś będą od nas wymagały kreatywnego podejścia oraz uzyskania przyjemnego rozmycia tła. Jak widać więc fotografia produktowa nie jedno ma oblicze.

Aparat do fotografii produktowej

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie „jaki aparat do zdjęć produktów?” popatrzmy na najważniejsze parametry wyróżniające aparat do fotografii produktowej. Aparat powinien posiadać matrycę o rozdzielczości co najmniej 24 megapikseli, aby nasze zdjęcia były szczegółowe. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nasz aparat do fotografii produktowej posiada odchylany ekran.   Ułatwi on nam znacząco dobrać odpowiedni kąt ustawienia aparatu. Trzecim elementem na jaki warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy aparat do zdjęć produktów jest funkcja zapisu w formacie RAW. Jeżeli chodzi o to jaki aparat do fotografii produktowej wybrać, to możemy spokojnie zdecydować się na niepełną klatkę. Bardzo dobrym wyborem będzie aparat Canon EOS 90D Body czy też aparat Canon M50 II.

Aparat canon 90d

Jakie tło do fotografii produktowej?

Tło do fotografii produktowej jest bardzo ważnym aspektem. Decyduje ono, czy nasze zdjęcie będzie czytelne dla odbiorcy i zachęcające do zakupu. O ile przy zdjęciach lifestyle'owych tło dobieramy w zależności od danego produktu i naszej wizji artystycznej, o tyle przy zdjęciach packshotowych tło do fotografii produktowej powinno być jednolite. Najczęściej stosowane kolory to biały oraz czarny, ale nie bójmy się eksperymentować. Kolory pastelowe bardzo fajnie będą się komponować ze zdjęciami rzeczy dla dzieci lub wakacyjnych akcesoriów. Różnego koloru oraz w kilku wymiarach tła proponuje nam Colorama. Do kompletu potrzebować będziemy również lamp błyskowych lub światła stałego, a do nich modyfikatory światła. Brzmi skomplikowanie, więc aby uprościć nam życie producenci sprzętu oświetleniowego wprowadzili do swoich ofert namioty bezcieniowe. Są to gotowe rozwiązania w różnych rozmiarach pozwalające w prosty i szybki sposób przygotować zdjęcia idealne do sklepu internetowego. Zawierają one odpowiednie ścianki, oraz oświetlenie, które zapewni nam zdjęcia bez cieni na podłożu.

Jaki obiektyw do fotografii produktowej?

Tak jak już wspominałem w poprzednim akapicie przy zdjęciach typu packshot chcemy, aby cały obiekt był ostry. Aby uzyskać taki efekt będziemy musieli przymknąć przysłonę do wartości f/8 lub też wyższej zależnie od wielkości produktu (im mniejszy produkt, tym bardziej będziemy musieli przymknąć przysłonę). Do takich zdjęć wystarczy nam obiektyw z funkcją macro, jak chociażby Sigma 105 mm f/2.8 macro, która da nam świetne odwzorowanie nawet małych przedmiotów bez ich zmiekształcenia.

Obiektyw w który warto wyposażyć nasz aparat do fotografii produktowej przy zdjęciach lifestyle'owych powinien posiadać duży otwór przysłony, aby ładnie rozmyć tło. Świetnym połączeniem jasnego obiektywu oraz klasycznej ogniskowej będzie Sigma 50 mm f/1.4 Art ceniona za jakość oraz plastykę generowanego obrazka. Pozwoli ona na uchwycenie detali, jak i umiejscowienie naszego produktu w większym kadrze. Dlatego też sprawdź pełną propozycję na stronie: https://notopstryk.pl/pl/c/Obiektywy/401


Wróć do poprzedniego artykułu: Ochrona dla obiektywów - wybierz najlepsze filtry fotograficzne do aparatów

zobacz pozostałe wpisy

Zostaw komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium